Anthony B, Hornsman Coyote |

ANTHONY B

Odziany w bogatą w kolory afrykańską szatę, z nieodłączną laską w ręku i dredami majestatycznie owiniętymi wokół głowy, Anthony B jest ucieleśnieniem duchowej strony muzyki reggae. Ten artysta niezłomnie staje po stronie biednych i uciśnionych, w odważnych tekstach wytyka niesprawiedliwość polityków i stawia problemy społeczne na pierwszym miejscu. Nagrywając w ciągu ostatnich 17 lat 17 płyt, ponad tysiąc singli i pojawiając się na ponad 100 wydawnictwach, ustanowił nowe standardy jakości zarówno występów, jak i warstwy lirycznej. Muzyczna podróż Anthony’ego B rozpoczeła się w kościele, w czasach, gdy nazywano go jeszcze Keith Anthony Blair, w Clark’s Town, Trelawney. W tej rolniczej części Jamajki Anthony B zanurzony był w mistycznych śpiewach kościoła Odrodzeniowego i Adwentystów Dnia Siódmego, gdzie doskonalił swój głos, mający wkrótce stać się jego znakiem firmowym. W tamtym czasie inspirował się muzyką Otisa Reddinga i Petera Tosha.

W 1992 opuścił rodzinne strony i wyruszył do Kingston, by odcisnąć swój znak na muzyce reggae. Odrzucił popularne wtedy piosenki o broni i dziewczynach, pozostając wiernym tekstom świadomym i zaangażowanym. Rozpoczął współpracę z wokalistą Little Devonem, który przedstawił go Richardowi „Bellowi” Bello, szefowi Star Trail Records, wydawcy Garnetta Silka i Evertona Blendera. Bell od razu zauważył młody talent, jak i podzielał świadome podejście. Współpraca ta zaowocowała wieloma hitowymi nagraniami jak „Repentance time”, „Fire pon Rome”, „One Thing”, „A De Man”, „Rumour” czy “Raid the Barn”. Później przyszły dobrze przyjęte albumy “Real Revolutionary”, „Universal Struggle”, „7 Seals”, „Black Star” i „Untouchable”. Anthony B założył w 2002 roku własną wytwórnię Bom Fire Records. Samodzielnie wyprodukował trzy płyty – “ Street Knowledge”, “That’s Life” i “Life Over Death”. Dodatkowo wypuścił dwa albumy we współpracy z Sizzlą – “Too Strong” i “Three Wise Men”, przy drugim do współpracy zaproszony został Luciano.

Szczerość przekazu I energia występów na żywo sprawiły, że Anthony B stał się jednym z najbardziej pożądanych wykonawców na scenach Karaibów, Północnej Ameryki, Europy i Afryki. Sam wskazuje na swój występ na Montrose Jazz Festiwalu w 1999 jako na najbardziej monumentalny w jego karierze. W 2003 i 2004 roku został po królewsku przywitany w Gambii i Senegalu. W 2004 wypełnił hale koncertowe w Szwajcarii, Austrii, Belgii, Szwecji, Francji, Włoszech i Niemczech, występując z takimi tuzami jak Israel Vibration czy Burning Spear. Otworzył dla muzyki reggae kraje takie jak Indie, Czechy, Islandia, Argentyna, Wenezuela czy francuską wyspę Reunion na Oceanie Spokojnym. Intensywne koncertowanie nie spowolniła jednak studyjnych działań Anthony’ego B. Przez ostatnie lata współpracował z takimi artystami jak Bone Crusher, Akon, Wyclef Jean, Snoop Dogg, R. Kelly, Martina, a na ostatniej płycie z samym Tootsem.

Niepowtarzalny wokal i zuchwałe teksty niosą głębokie przesłanie coraz rzadsze w dzisiejszej muzyce. Uniwersalny przekaz i troska o sprawy społeczne spowodowały wzrost liczby fanów na całym świecie. „Najwspanialsze w muzyce reggae jest to, że mówi ona o ideach” – mówi artysta – „możesz mówić ludziom o problemach, które znają i do których mogą się odnieść”. Ostatnie hitowe single Anthonego B to „Sleeping In the Rain”, „Satisfaction”, „Bad From Long Time” i „Teaser”, pochodzące z jego dobrze przyjętego, trzynastego albumu „Life Over Death”.

http://www.myspace.com/officialanthonyb

HORNSMAN COYOTE

Hornsman Coyote z Belgradu (Serbia) w przeciągu ostatnich kilku miesięcy stał się znaną postacią na polskiej scenie reggae, choć już wcześniej gościł w Polsce, w 2004 roku jako gość specjalny na trasie metalowych legend Soulfly. Wszystko zaczęło się w marcu zeszłego roku występami w Olsztynie, Warszawie oraz w Poznaniu w ramach trasy „In a Valley of Decisions tour 2007” z Joint Venture Sound System oraz Ghetto Priestem (wokalista On-U Sound System oraz Asian Dub Foundation). Bardzo wysoka ocena jego umiejętności gry na puzonie zaowocowała kolejną wizytą w Polsce w sierpniu, w trakcie której Hornsman Coyote zaprezentował się ze swoim solowym „one man sound system” w kilku warszawskich klubach oraz wystąpił u boku Joint Venture Sound System oraz brytyjskiego MC Brother Culture w trakcie głównego polskiego festiwalu reggae – Ostróda Reggae Festival. Dokonał też w Polsce nagrań studyjnych na najnowsze produkcje Vavamuffin (utwory Intro i Outro) oraz Bauaganu Mistrzów. Hornsman Coyote uczestniczy w serbskiej scenie od około 17 lat, grając z zespołami reggae, hip hop i hardcore, takimi jak Del Arno, Sunshine, Dead Ideas, Shappa itp. W 1994 założył swoją własną grupę hardcore/reggae Eyesburn, która po wydaniu 7 albumów, europejskiej trasie oraz współpracy z Maxem Cavalera (Sepultura, Soulfly), stała się sztandarową grupą na Bałkanach. Inny projekt, w który jest zamieszany, to instrumentalny zespół reggae jazz Burning Sounds, który założył razem z najlepszymi muzykami z Belgradu.

Hornsman Coyote pracował również poza Serbią – kolaborował z Soulfly przy albumie „Dark Ages“. Można go zobaczyć na video ich utworu „Inner Spirit“. W tym samym czasie pracował również z czołowym serbskim producentem hip-hop Skywikluh oraz francuskim MC King Kyll, tworząc dwa albumy pod nazwą Shappa. Lato 2006 spędził w Londynie, pracując nad instrumentalnymi utworami w stylu „warrior dub” z jego puzonem w roli głównej. Produkcją tych utworów zajął się Jerry Lions (Twinkle Brothers, Jah Shaka Fasimbas, Terrortone Sound System). Materiał ukazał się na płycie „Coyote meets Terrortone Sound Production”. Grał również w łagodnych dancehallowych utworach produkowanych przez londyńskiego DJ’a Daddy Ranksa i wokalną grupę Best Kept Secrets. W ostatnich miesiącach Coyote nagrywał również z wielkimi nazwiskami brytyjskiej sceny roots – Jah Works oraz Ghetto Priestem oraz wydał wraz z innymi muzykami 12 inch dla słynnej wytwórni Repentance Music. Coyote jest również uznanym muzykiem sesyjnym i pojawiał się jako puzonista, gitarzysta oraz wokalista w wielu belgradzkich oraz ex-jugosławiańskich zespołach jak Discord, Skarps, Irie FM, Dub Rebellion, KKN, Darkwood Dub, Block Out, E Play, Hain Teny, PKS, Juice, Raspect itp. Niedawno z sukcesem pojawił się na scenie w Belgradzie z Dub Syndicate. W trakcie swoich solowych imprez prezentuje własny dorobek muzyczny, gra na puzonie oraz śpiewa.

http://www.myspace.com/hornsmancoyoteeyesburn

BILETY: 40 zł (przedsprzedaż) / 50 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho, Cafe Cyganeria (Gdynia, ul. 3-go Maja 27), Salon Muzyczny PULS (Gdynia, Centrum Gemini), sieć Eventim: http://www.eventim.pl/