Koncert Pamięci Janusza Popławskiego – Gdynia pamięta o swoich wybitnych artystach |

Janusz Popławski (ur. 20 października 1938 r., Dolina – zm. 27 grudnia 2004 r., Gdynia)

Muzyk znany z długoletniej współpracy z zespołem Niebiesko-Czarni (z którym występował i nagrywał od 1963 roku). W latach 60. i 70. wielokrotnie uznawano go w plebiscytach za najlepszego gitarzystę rockowego w Polsce. Był współkompozytorem pierwszej polskiej rock-opery „Naga”. Założyciel zespołów Bumerang, Flash Band i Winners, Rock’n'rollers. Nagrał ponad dwieście utworów wydanych na płytach winylowych i CD. Twórca wielu niezapomnianych przebojów, m.in.: „Adagio Cantabile”, „Czy będziesz sama dziś wieczorem?”, „Nad potokiem baby piorą”, „Cienie na wietrze”. Wykonawca przebojów gitarowych „Maria Elena” i „Taniec z szablami”. Autor cyklu umuzykalniających audycji telewizyjnych pod nazwą „ABC Gitary” oraz własnych programów autorskich. Twórca wydawnictwa Professional Music Press, magazynów muzycznych „Gitara” i „Bas + Bębny”, „Świat Gitary”, „Gazeta Muzyczna”, „Katalog Polskich Produktów Muzycznych”. Wydawał książki i podręczniki muzyczne, wideopodręczniki, a także nagrania muzyki gitarowej na płytach CD. Publikował opracowania orkiestrowe, podręczniki oraz artykuły popularyzatorskie i muzykologiczne. Uczestniczył jako juror w konkursach gitarowych, organizował wystawy sprzętu muzycznego oraz promował młodych gitarzystów. 27 grudnia 2004 r. zmarł w Gdyni po długiej chorobie, miał 66 lat.

Na koncercie 14 lipca gwiazda wieczoru będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem Ajagore, których występ poprzedzi Sweet Bitter & Sour - laureat III miejsca Przeglądu Solistów i zespołów muzycznych im. Janusza Popławskiego w Gdyni.

 

Grażyna Łobaszewska

Piosenkarka doskonale znana miłośnikom polskiej muzyki rozrywkowej. Jej pierwsza płyta – „Ergo Band”, ukazała się w roku 1978 i od tego czasu artystka jest stale obecna na polskiej estradzie. Głosu Grażyny Łobaszewskiej nie sposób pomylić z nikim innym.

Piosenki, które zaśpiewała, na zawsze zostaną kamieniami milowymi rodzimego show-businessu, tym bardziej, że są one podziwiane od lat, a nie tylko przez jeden letni sezon, jak to zazwyczaj bywa z dzisiejszymi „hitami”. Wokalistka i kompozytorka urodziła się w Gdańsku. Zadebiutowała na początku lat siedemdziesiątych, a pierwsze doświadczenia muzyczne zdobyła śpiewając w chórkach u Haliny Frąckowiak. W latach 1975-77 współpracowała z grupą S-26 Andrzeja Ellmana. Następnie związała się z zespołem Egro Band. Razem z nim koncertowała w kraju i za granicą. Na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wystąpiła po raz pierwszy w 1974 roku. W latach 1978-83 była wokalistką zespołu Cash, z którym wystąpiła w koncertach głównych Jazz Jamboree w Warszawie w latach 1977, 78, 81. Od 1983-89 współpracowała z jazz-rockową grupą Cancer. Występowała i nagrywała z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla PR w Poznaniu i Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m. in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim. Od 1997 współpracuje z Triem Jarosława Śmietany. Brała udział w festiwalach jazzowych w Kaliszu, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu, a także, w Danii, Szwecji, Hiszpanii, Kuwejcie. Od kilku lat prowadzi warsztaty jazzowe w Brzozowie. Uczestniczyła w trasach koncertowych po USA i Francji.

Na koncercie w Uchu zabrzmią piosenki z najnowszej/ostatniej płyty Grażyny Łobaszewskiej, dedykowanej pamięci Czesława Niemena. Zarówno w repertuarze koncertowym, jak i na płycie znajdują się największe przeboje Czesława Niemena w autorskich aranżacjach. Grażyna Łobaszewska oraz towarzyszący jej zespół Ajagore przypomną twórczość Niemena poprzez odważne aranżacje, skutecznie przybliżą młodszej widowni piękne piosenki sprzed lat.

AJAGORE:

Sławomir Kornas (wokal, gitara)

Maciej Kortas (gitara),

Michał Szczeblewski (perkusja)

Sweet Bitter & Sour

Ośmionożny zespół w składzie: Domino (wokale), Payo (gitary), Bigon (gitary basowe), Iwan (pałeczki). Przepis powstał w Gdyni w 2009 roku. Pierwszy set smacznych utworów SB&S w trzyosobowym składzie, na pudło bas i wokal, był akustyczno-rockową mieszanką. Obecnie zespół poszerzył swoje menu i gra z perkusistą. Jak udowodnili Amerykańscy naukowcy, granie takie dodaje smaczku. Gatunek, który gra SB&S to crossover/rock lub też crossrock over. Repertuar zróżnicowany pod względem dynamiki i temperatury, zawiera nie tylko energiczne utwory z posmakiem groov’u, ale także ballady delikatne, acz wyraziste. Wśród utworów nie brakuje również klimatów mrocznych niczym listopadowa noc, a ciężkich jak ołów, choć granych akustycznie. Muzyczne zainteresowania i inspiracje właścicieli nóg zespołu są bardzo szerokie, obejmując różnorodne gusta (smaki) muzyczne – od lirycznej muzyki bardzo akustycznej, przez czarny blues, jazz, soul & funk-rock, do progresywnego rock’a & progresywnego metalu. Mówiąc ogólnie totalny mishmash. Inspiracje członkowie zespołu czerpią ze słodko-kwaśnej egzystencji, chyląc przy tym czoła zarówno artystom takim jak Leonard Cohen, jak i zespołom takim jak Tool.

 

 

Organizatorzy

Miasto Gdynia

Centrum Kultury w Gdyni

Klub Muzyczny Ucho