U.K. SUBS, TV Smith, Po Prostu, Larwy Polarne |

U.K. SUBS

Historia zespołu zaczyna się w momencie, gdy weteran kilku londyńskich zespołów (The Marauders, Bandana) – Charlie Harper, spotkał na swej drodze w październiku 1977 roku gitarzystę Nicky’ego Garratta. Oprócz dwójki wspomnianych muzyków w owym czasie zespół tworzyli również: perkusista Steve Jones i basista Steve Slack. Grupa zaczęła grać wiele koncertów w londyńskich klubach, udało jej się również zarejestrować dwa utwory – „I Live In A Car” oraz „Telephone Numbers”, które ukazały się na koncertowym składankowym albumie „Farewell To Roxy”.

W kwietniu 1978 roku ustabilizował się skład formacji – nowym perkusistą został Peter Davies, a basistą – Paul Slack. W maju 1978 roku John Peel zaprosił kapelę, aby nagrała sesję w Radiu BBC. Peel zaoferował jej również wydanie singla. W maju 1978 roku U.K. SUBS podpisali kontrakt z GEM Rec. Sukces ich pierwszych singli przyczynił się do tego, że zespół został zaproszony do programu „Top Of The Pops”. We wrześniu 1978 roku pojawił się na rynku debiutancki klasyczny album U.K. Subs – „Another Kind of Blues”, który uplasował się na 21. miejscu angielskiej listy przebojów.

W 1979 roku U.K.SUBS wyruszyli na podbój Ameryki – zagrali kilka koncertów w Nowym Jorku jako support The Police. W pierwszych miesiącach 1980 roku koncertowali w Europie u boku The Ramones. W marcu 1980 roku ukazał się singiel „Warhead”, który zajął 30. miejsce na angielskiej liście przebojów. Zespół ponownie pojawił się w programie telewizyjnym „Tops Of The Pops”. W kwietniu 1980 roku ukazała się druga płyta – „Brand New Age”, która ugruntowała pozycję U.K.Subs na muzycznej scenie, plasując się na pozycji 18. angielskiej listy przebojów. Magazyn „Sounds” przyznał temu wydawnictwu 5 gwiazdek. Dalej w kolejności pojawił się koncertowy krążek „Crash Course”, który wspiął się na szczyt angielskiej listy najlepiej sprzedających się albumów.

Wkrótce po nagraniu tej płyty zespół opuścili Pete Davie oraz Paul Slack, a ich miejsce zajęli Steve Roberts (ex-Cyanide) i basista Alvin Gibbs. Nowy skład zadebiutował na singlu „Party In Paris”, natomiast w lutym 1981 roku na rynku pojawił się czwarty album U.K.Subs – „Diminished Responsibility”. Po wydaniu tej płyty Subsi, wraz z Anti Pasti i The Stiffs, wyruszyli w trasę po Wielkiej Brytanii. Rok 1981 upłynął muzykom na niezliczonej ilości koncertów – nie tylko w ojczyźnie, ale też w wielu innych krajach Europy. W marcu 1982 roku ukazał się kolejny album – „Endangered Species”, wydany przez nową wytwórnię NEMS. Po nagraniu tej płyty zespół opuścił Steve Roberts, który miał spore problemy z nałogiem alkoholowym. Jego miejsce zajął Sol Mintz. Z nowym perkusistą Subsi – razem z Antio Nowhere League, wyruszyli na kilkumiesięczne tournee po Stanach Zjednoczonych. Następnym singlem zespołu był „Shake Up The City”. Po jego wydaniu Nicky Garrat, Alvin Gibbs i Sol Mintz ogłosili, że odchodzą z zespołu. Zanim to jednak nastąpiło, w 1983 roku U.K.Subs przyleciało na 13 koncertów do Polski. To była pierwsza punkowa grupa, która odwiedziła nasz kraj, występując w największych polskich miastach (razem z Republiką).

Po powrocie do Wielkiej Brytanii Charlie Harper zwerbował nowych muzyków i rozpoczął pracę nad krążkiem „Flood Of Lies”. W 1987 roku Alvin Gibbs, Nicky Garratt i Charlie Harper spotkali się ponownie w studiu w Nowym Jorku, aby z okazji 10. rocznicy powstania kapeli nagrać album „Killing Time”. Niestety o wspólnych koncertach nie mogło być mowy ze względu na fakt, iż Steve Roberts nadał miał problemy z uzależnieniem, a Alvin Gibbs grał wówczas w zespole Iggy’ego Popa. W 1997 roku z okazji 20-lecia zespołu Subsi nagrali w klasycznym składzie dwa doskonale przyjęte albumy – „Quintessentials” i „Riot”. W 2000 roku ponownie przyjechali do Polski w klasycznym składzie (Nicky Garratt, Alvin Gibbs, Charlie Harper) i zagrali cztery koncerty. Z koncertu w Warszawie powstał reportaż o historii grupy.

W 2001 roku na rynku pojawiła się płyta „Time Wraped”, na której znalazły się nowe wersje klasycznych utworów. W 2002 roku z okazji 25-lecia U.K.Subs nagrali nowy studyjny krążek – „Universal”, który spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem fanów. Później ukazały się „Violent State” (2005), „Work In Progress” (2011), a w końcu – „XXIV” (2013). Wygląda na to, że historia U.K.Subs nie ma końca, a sam zespół jako jeden z nielicznych klasyków punk rocka gra koncerty na całym świecie. U.K.Subs dotychczas wydali ponad 15 studyjnych albumów, niezliczoną ilość singli i płyt koncertowych. Utwory grupy grali The Exploited, Henry Rollins, Die Toten Hosen, Guns’N'Roses, Kazik i Kult oraz Farben Lehre.

 

TV SMITH

Wokalista legendarnej formacji The Adverts, której debiutancki album z 1978 roku – „Crossing The Red Sea With The Adverts”, jest uznawany za jeden z najważniejszych krążków w historii punk rocka, zaś utwory takie jak: „Gary Gilmore’s Eyes” czy „Bored Teenagers”, uważane są za klasyki tego gatunku.

 

PO PROSTU

Polska grupa punkrockowa pochodząca z Trójmiasta. Założona została w 1985 roku przez byłych muzyków DDT i Deadlock II. Zespół grał m.in. na festiwalu w Jarocinie w roku 1986, na festiwalu Poza Kontrolą ’86 i w ramach Nowej Sceny ’87/’88. Zespół jest zaliczany do kręgu Gdańskiej Sceny Alternatywnej.

 

LARWY POLARNE

Zespół powstał z inicjatywy Grabarza i Rymario w Ustce jesienią 2010 roku. Pierwszy skład grupy to: Grabarz (wokalista), Rymario (gitara, śpiew), Żuk (gitara, śpiew), Belmondo (gitara basowa, śpiew) i Fasola (perkusja). W kwietniu 2011 roku kapelę opuścił Fasola, a jego miejsce zajął za perkusją Cielu. W lutym 2013 do zespołu dołączył Ed Nygma (kontrabas). Muzycznie Larwy Polarne są zakorzenione w punk rocku ’77.

 

Po koncercie after party, które poprowadzi DJ Senga.

 

BILETY: 49 zł (przedsprzedaż) / 60 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 10:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), sieć Eventim (eventim.pl – cena w sieci 52 zł, sprzedaż drogą internetową i w wybranych punktach Eventimu)

Uwaga!

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.

Patronat medialny: