Rarities Tour 2014: KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI |

Przybliżona rozpiska godzinowa:

18:30 – brama
19:00 – Last Vein
20:30 – Kat

„Rarities” zawiera nigdy niepublikowane, profesjonalnie zarejestrowane w studiu radiowym w Katowicach utwory z początków działalności grupy, tzn. z lat 80. XX wieku, do tego nagrania koncertowe ze słynnego przecież festiwalu w Jarocinie z tych samych lat itd. Grupa zagra mnogą część utworów z „Rarities” („Zemsta”, „Wyrokiem sądu bożego”, „Mocni ludzie”, „Bez pamięci”, „Dziewczyna w koronie…”). Program zostanie oczywiście okraszony solidnym, siarczystym metalem. Kat to zespół, który przez lata wypracował swój wyjątkowy styl, wzbudzał wiele kontrowersji i gromadził pod sceną tłumy fanów, zaspokajając głód ciężkiego brzmienia. Krążek „Rarities” to starannie dobrana mieszanka kompozycji z legendarnego okresu działalności grupy, które do tej pory nie pojawiły się jeszcze na żadnym z wydawnictw!

KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI

Początek działalności zespołu datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla – „Ostatni tabor/ Noce Szatana”, grupa zdobywała swe szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice (dzięki sesji zaistniała na antenie stacji radiowych w kraju), jak również biorąc udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem dotychczasowej pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80.-90. Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81’. Popularność singla w mediach zaowocowała dłuższą trasą koncertową u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskał znakomite recenzje, czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records (maj 1986 roku) i jej polskiej wersji pt. „666”, wydanej przez Klub Płytowy „Razem”. Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.

Kat nawiązał współpracę z firmą Metal Mind Productions, po czym wziął udział w festiwalu Metalmania (Spodek – Katowice), wraz z HELLOWEEN, OVERKILL i RUNNING WILD. Na wyjątkową pozycję zespołu poza warstwą muzyczną miały wpływ także teksty wokalisty – Romana Kostrzewskiego, oraz, bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem „baletu wielu rekwizytów”. Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86’, Kat zagościł w filmie zrealizowanym dla telewizji BBC – „ My blood, your blood”, poświęconym polskiemu rockowi. W lutym 1987 roku dwukrotnie wystąpił w katowickim Spodku z METALLICĄ. W tym samym roku ukazał się koncertowy album zespołu – „38 minutes of life”, zawierający zapisy utworów z Metalmanii i koncertów z METALLICĄ. Kolejna płyta – „Oddech wymarłych światów”, wydana w 1989 roku, okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii zespołu. Znalazły się na niej utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych.

Różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę w działalności zespołu, jednak w 1992 roku Kat powrócił z płytą „Bastard”, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu. Wiosną 1994 roku wydał album „Ballady”, który ukazuje jego spokojniejsze, aczkolwiek niepozbawione zadzioru, oblicze. W nagraniu tego materiału gościnnie wzięła udział legenda polskiego rocka – Józef Skrzek (SBB) . Następnie zaś przyszedł czas wielu koncertów, spośród których wartym odnotowania jest wspólny listopadowy koncert z MÖTORHEAD w Zabrzu. 1996 to rok, w którym wydany został album „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach” – monumentalny i podniosły w warstwie muzycznej oraz mocno osadzony w thrash metalu. Natomiast dwa lata później – w 1998 roku ukazała się płyta „Szydercze zwierciadło” – wydawnictwo zwieńczyła duża trasa koncertowa.

W 1999 roku, ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty – Jacka Regulskiego, zespół zawiesił działalność, powracając w 2003 roku z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną „Kat on tour again”. W 2005 roku, na Mystic Festival, na którym gościem był IRON MAIDEN, grupa zarejestrowała płytę DVD pt.: „Somewhere in Poland”. Rekonstrukcja Kata okazała się być niezbyt fortunna. Pożądanym stało się przemianowanie zespołu na KAT & RK. „Biało-czarna” to najnowsze wydawnictwo studyjne grupy, zarejestrowane na przestrzeni lipca-grudnia 2010 roku. Płytę wydało Mystic Productions w marcu 2011 roku. Album dotarł do trzeciego miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Rok 2013 to rok, w którym zespół wraz z fanami obchodził 33. urodziny, grając od Morza po Tatry i od wschodu po zachód kraju. „Rarities” to najnowsze, jak i – przekornie, najstarsze wydawnictwo zespołu. Płyta zawiera bowiem utwory zarejstrowane w latach 80., a nigdy dotąd niepublikowane. Zwieńczeniem tego krążka jest trasa koncertowa „Rarities tour 2014″, na której zaprezentowana będzie spora część materiału pochodzącego z tej płyty.

Zespół występuje w następującym składzie:

Roman Kostrzewski – wokal
Ireneusz Loth – perkusja
Piotr Radecki – gitara
Krzysztof Pistelok – gitara
Michał Laksa – bas

SUPPORT: LAST VEIN

BILETY: 40 zł (przedsprzedaż) / 50 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż także w trakcie imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 11:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), sieć Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony; cena w sieci – 43 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.