VESPA, Pomorska 68 |

Vespa to po włosku „osa”, to także nazwa skutera – kultowego wśród brytyjskiej subkultury modsów. Grupa debiutowała w 1995 roku, w 1997 nakładem nieistniejącej już wytwórni QQRYQ ukazała się kaseta „Vespa”. Jeden z pierwszych polskich materiałów utrzymanych w stylistyce ska spotkał się z doskonałym przyjęciem amatorów gatunku. Na kasecie znalazły się bezpretensjonalne i żywiołowe piosenki wykonane przez przepisowy skład ska z sekcją dętą na czele. W 2003 Jimmy Jazz Records wydało drugą płytę zespołu – „Bujaj się”. Vespa pokazała, że nie stoi w miejscu – pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki gatunku i jazzujące aranżacje sekcji dętej. Po raz pierwszy „Osa” sięgnęła do swingu, który zgrabnie połączyła z pulsacją ska. Efektem tego mariażu była piosenka „To miasto”, do dziś jedna z popularniejszych w repertuarze Vespy.

W listopadzie 2007 roku Vespa hucznie świętowała premierę albumu „Potwór”, który był zapowiadany singlem „Gorące lato w mieście”. Trzeci materiał kapeli to kolejny krok w stronę swego stylu – połączenia jamajskiej pulsacji ska i rocksteady z amerykańskim „swing revivalem”. Na „Potworze” pojawiły się wyraźne odwołania do klasyki ska – „Nie kłam” (czyli „Please, stop your lying” Errola Dunkley’a) i „Rub up, push up” (Justin Hinds), nie zabrakło utworów instrumentalnych (m.in. interpretacja „Equinox” J. Coltrane’a) i utworów autorskich – z dowcipem mówiących o relacjach damsko-męskich, życiu w miejskiej dżungli, filmowych historii o kobietach-morderczyniach, wilkołakach czy gigantycznych osach. Okładkę albumu narysował Bartosz Minkiewicz, współtwórca popularnej serii komiksowej „Wilq Superbohater”.

Na początku 2008 Vespa występem w studio koncertowym S1 Polskiego Radia Szczecin rozpoczęła „Potwór Tour 2008-3000″ – trasę koncertową, która odwiedziła 30 miast w Polsce i Niemczech. Wtedy też premierę miał drugi singiel z „Potwora” – „I was a teenage werewolf”, do którego powstał teledysk-hołd dla niskobudżetowych horrorów. W listopadzie 2008 Showbiz Monstaz Records wydała debiutancki materiał Vespy – po raz pierwszy na CD, z tej też okazji zespół zagrał specjalną trasę „Rimemba de dejs?”.

1 marca 2010 ukazała się czwarta płyta grupy pt. „Starsi grubsi bogatsi”. Promował ją singiel „To tyle dziś kosztuje”. Na płytce, oprócz oryginalnej piosenki, znalazły się remiksy popełnione przez szczecińskich producentów Dja Twistera i Zombiego oraz „Każdy chce to mieć” – osobny utwór firmowany przez rapową ekipę Spółdzielnia/Ogarnijsie.pl w reprezentacji Winiego, Reny i Soboty, do którego bit popełnił znany producent hip-hopowy – Matheo. Pod koniec 2010 roku zespół stanął przed kamerami telewizyjnymi w programie „Dzień dobry TVN”. Rok 2014 Vespa rozpoczyna w odświeżonym składzie i z zapowiedzią nowej trasy oraz nowej płyty.

Skład:
Zuzka – wokalizy, czarowanie publiki
Grzegorz – gitara, wokalizy, twarz Bosmana 2004-2015
Ponton – bas, wino domowej roboty
Młody – bębny, brylantyna
Kolumb – klawisze, medytacja, szczerba
Ważny – puzon, sława, wzrost
Maniek – saksofon, okulary, jass

Członkowie Vespy współtworzą też zespół Pomorzanie i audio-kabaret Wielkie Pomorze.

 

Pomorska 68 (support)

Grupa gra muzykę inspirowaną takimi stylami jak ska, rocksteady, soul, jazz i bigbit. Zespół powstał w sposób spontaniczny. Tym niemniej gra. Muzycy są przekonani, że im wolno, więc może dlatego nie grają szybko. Ponadto z premedytacją grają cicho, wiedząc, że i tak wkrótce będzie o nich głośno.

Skład:
Magda – wokal
Narenika – wokal
Roś – klawisze, wokal
Kasia Katarzyna – gitara
Ancymon – trąbka
Misza – bas
Szpulak – perkusjonalia, melodika
Idzi – bębny

 

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 11:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), sieć Eventim – eventim.pl (cena w sieci – 23 zł, sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach; wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.