Śpiewasia Po Wileńsku: ROB B. COLTON, WILL’N'SKA, JAŃKA Z WILNA, FILMIK feat. PABLOPAVO I LUDZIKI |

W ostatnich latach na Litwie powstała niezwykle ciekawa scena muzyczna tworzona przez Polaków litewskich. Ci ostatni, grając ska, reggae, indie rock, pop-folk i jazz, pokazują, że są społecznością niezwykle bogatą kulturowo i twórczą. W 2014 roku, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, został wydany album „Muzyczne Rodowody. Litwa”, prezentujący dorobek polskich muzyków z Litwy. W ramach imprezy „Śpiewasia po wileńsku”, oprócz koncertów poszczególnych zespołów, litewscy muzycy wraz z polską formacją Pablopavo i Ludziki stworzą wspólny projekt muzyczny, łącząc na scenie swoją energię.

ROB B. COLTON

Robert Błaszkiewicz (ur. 18 stycznia 1993 w Wilnie), znany jako Rob B. Colton – artysta, fotograf, model, muzyk, łączący w swojej twórczości reggae, rock, pop, funk i rock alternatywny. Wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista. Jego wzorem muzycznym jest ukraiński zespół 5‘nizza. Wcześniej grał i tworzył w grupach Friends With Benefits, The Hallways oraz Kite Art. Ma za sobą także kilka występów w Polsce. W roku 2014 wraz z zespołem Kite Art występował na pierwszym na Litwie na koncercie Sofar Sounds. Obecnie jest studentem Vilniaus Dizaino Kolegija (Wyższa Szkoła Designu w Wilnie) na kierunku fotografia.

Facebook: https://www.facebook.com/robbcoltonofficial?fref=ts
Soundcloud: https://soundcloud.com/rob-b-colton

 

WILL’N'SKA

„Dla nas nazwa Will’n'Ska oznacza energię oraz pozytywne emocje, przekazuje ona także naszą miłość do rodzinnego Wilna” – mówią chłopacy z zespołu. Swój styl muzyczny określają jako alternative kardan ska. Można tu znaleźć bardzo wiele: od lekkich reggae rytmów do ciężkich metalowych riffow. Muzycy nie ograniczają się ani językowo, ani stylowo, gdyż „zabawa językami i gatunkami” to dla nich sedno twórczości. Obecnie Will’N’Ska jest jednym z najbardziej popularnych zespołów litewskiej sceny ska i punk. Jej koncerty gromadzą fanów zarówno polskiego, rosyjskiego, jak i litewskiego pochodzenia.

Skład:
Rafał – wokal, trąbka
Ernik – gitara, drugi wokal
Ab! – bas
Daniel – perkusja
Daniel Młodszy – puzon

Facebook: https://www.facebook.com/WillnSka?fref=ts
Soundcloud: https://soundcloud.com/willnska-band

 

JAŃKA Z WILNA

Projekt powstał w lutym 2013, kiedy to żyjąc w dali od ojczystego Wilna, a jednocześnie obserwując sytuację polityczną danego okresu, Katarzyna Bitowt opublikowała piosenkę „Wilna moja i twoja”, która przedstawiała spontaniczną reakcją na promowanie w mediach fałszywej niezgody narodu litewskiego i polskiego. „Projekt ten jest próbą samoidentyfikacji, tak samo, jak samokształcenia się w sferze inżynierii muzycznej. Póki co jest przede wszystkim „domowy”, ale powoli wychodzi poza cztery ściany” – mówi Jańka z Wilna. Podkreśla także, że po wyjeździe zagranicę zrozumiała, że Wilno jest miastem które uzależnia, a mieszkający w nim Pulacy tworzą własny, samowystarczalny świat.

Facebook: https://www.facebook.com/jankazwilna?fref=ts
Soundcloud: https://soundcloud.com/jankazwilna

 

FILMIK

Karol Pasznikowicz. Styl artysty to trueschool, lata 90., złoty czas hip-hopu. Właśnie ten czas Filmik stara się przenieść do XXI wieku, tym samym nie bojąc się eksperymentować. Dla mieszkającego w Wilnie artysty ważne jest, by litewska kultura hip-hopu była bogata. „Im więcej różnego hip-hopu, a tym bardziej różnych języków, tym lepiej! Hip-hop to kultura, która łączy” – mówi Filmik. Swe teksty pisze niezwykle starannie, podkreślając ważne detale, często stosując metafory. Równie ważna jest dla niego technika – flow. Zdaniem Filmika hip-hop to nie tylko popularność, moda czy zabawa z przyjaciółmi. To cała kultura. „Nie możesz wieczorem być hip-hopowcem, a z rana zwykłym pracownikiem firmy. Jeśli czujesz tę kulturę, jesteś częścią niej już zawsze”.

Facebook: https://www.facebook.com/MCFilmik?fref=ts
Soundcloud: https://soundcloud.com/filmik-1

 

PABLOPAVO I LUDZIKI

Urodził się w marcu ‘78 roku. W 1993 roku założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w takich formacjach jak: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba-lan. W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon”. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i – co ważniejsze, sporo słuchaczy. W 2011 roku ukazał się drugi album Pablopavo i Ludzików – „10 piosenek”. W tym samym roku pojawił się też krążek „Głodne kawałki” nagrany w duecie z producentem Praczasem. W styczniu 2014 roku miała miejsce premiera trzeciej płyty Pablopavo – „Polor”. Pablopavo pojawił się gościnnie na około pięćdziesięciu płytach innych wykonawców.

Facebook: https://www.facebook.com/pages/Pablopavo/78653733785?fref=ts

 

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 23 zł (Eventim) / 30 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Wójta Radtkego 47A, Gdynia, godz. 10:00-18:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-16:00), Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony, cena w sieci – 23 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPÓŁPRACY EASTWEST (http://eastwestinfo.eu)