ŻYWIOŁAK |

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 roku – początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej, m.in. w zespołach takich jak: ich troLe czy Kapela ze Wsi Warszawa oraz Roberta Wasilewskiego – współzałożyciela i gitarzysty Open Folk. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu Goście z Nizin i Izabela Byra z zespołu Detonacja (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych – Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut grupy można przyjąć występ w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix – Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej Nowa Tradycja w Warszawie.

W połowie 2013 zespół zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku 2014 roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt „Muzyka psychodelicznej Świtezianki” oraz „Nowa Ex-Tradycja”.

Kolejna płyta pt. „Obyczaje śmiertelne”, nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w „Rok Kolbergowski”. Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu „Pomorze”, studiowanego przez Jaworskiego „niczym Biblia”. Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza oraz idącymi za tym, częstymi „zmianami orientacji wyznaniowych” jego mieszkańców. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60. A jeszcze dziś w powiecie żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie jeszcze do XVIII w. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza.

 

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski
Michał Stawarz
Kamil Strzyżewski
Wiktoria Kwiatkowska
Olga Rembowska

 

BILETY: 25 zł (przedsprzedaż) / 28 zł (Eventim) / 33 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (sprzedaż biletów wyłącznie podczas trwania koncertów przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Wójta Radtkego 47A, Gdynia, pn.-pt.: godz. 10:00-18:00; sb.: godz. 10:00-14:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-16:00), Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony, cena w sieci – 28 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.