ZWŁOKI, PLEBANIA, PODESZFA |

ZWŁOKI / Punk Rock

W sierpniu 1979 r. we Wrocławiu, z inicjatywy gitarzysty Wiesława „Kubła” Kopaczyńskiego oraz perkusisty Adama „Kucharza” Zalewskiego, powstaje kapela o nazwie Zwłoki. Koncertują głównie w rodzinnym mieście, okazjonalnie wypuszczając się do okolicznych miejscowości. Występują m.in. na festiwalu „Nowa Fala Na Odrze” oraz dwukrotnie podczas słynnego wrocławskiego przeglądu „Muzyczny Start”. W 1981 r. oraz 1982 r., wygrali regionalne przeglądy dolnośląskich zespołów rockowych Muzyczny Start organizowane na scenie we wrocławskim Parku Południowym pod patronatem Wrocławskiego Ośrodka Radia i Telewizji. Stąd też właśnie nagrania ich utworów zostały zaprezentowane w 1981 r. na antenie lokalnego radia Wrocław, a w roku następnym zarejestrowano ich mini występ (dwa utwory: „Za moimi drzwiami” i „Ty mówisz nie, on mówi tak”/„Ciernisty szlak”) w telewizyjnym studiu i pokazano w audycji red. Jacka Wencla w regionalnym programie wrocławskiej TV. Zbuntowane szarpidruty zostały wpuszczone do poważnej i szacownej instytucji (przy okazji przypomnijmy: to były pierwsze miesiące stanu wojennego) -  wówczas był to precedens na skalę kraju, nawet w stolicy nie do pomyślenia. Niestety, nagranie ze studia na taśmie magnetycznej sprzed równo 30 lat, najprawdopodobniej w ogóle nie zostało zachowane w telewizyjnych archiwach i trop po nim zaginął. Był to też zarazem ostatni, jak dotąd, występ zespołu Zwłoki, który rozszedł się po telewizyjnej i radiowej emisji, w szczytowym, zdawałoby się, momencie działalności. Kapela kończy działalność nie pozostawiając po sobie choćby demówki.

Działali krótko, jak to w młodzieńczym okresie punk rocka bywało (vide sami Sex Pistols), bo niespełna dwa lata – 1980-82, w czasach historycznie burzliwych i przełomowych. Jednak wrażenie pozostawili po sobie ogromne i do dziś wzbudzają żywe wspomnienia. Koncertów też zagrali niewiele, bo niełatwo było wystąpić z tak szokującą wówczas propozycją, najwyżej kilkanaście (po tyle też mieli wówczas lat), ale tym samym każdy – nie tylko wśród fanów – natychmiast obrastał jeszcze większą legendą. W połowie lat 90-tych, Skuter za pomocą lokalnych muzyków nagrywa dawne utwory Zwłok. Materiał ukazuje się na składankowej kasecie „Punk Orkiestry Stanu Wojennego”. W sierpniu 2011 r., po 29 latach nieobecności, Zwłoki reaktywują się. Z oryginalnego składu są: Kubeł (Wiesław Kopaczyński – gitara), Skuter (Cezary Kamienkow – bas) i Magilla (Jacek Kosiński – wokal). Zwłoki w maju 2012 r. powracają po równo 30 latach – wyjątkowo na specjalnym koncercie filmowym – w historycznym składzie ze Skuterem, Kubłem i Magillą. Niestety 25 lutego 2013 r. na raka krtani umiera Skuter. Następują zmiany w składzie, który tworzą: Kubeł – gitara, Magilla – wokal, oraz Yabol – bas i Jagger – perkusja. Od tego czasu do chwili obecnej Zwłoki odwiedzają rożne miejsca w Polsce, koncertując aby prawdziwy Punk Rock nie uległ zapomnieniu. Latem 2013 r., zespół wchodzi do studia by zarejestrować materiał na pierwszą w historii płytę. W kwietniu 2014 r. nastąpiła zmiana – nowym basistą Zwłok zostaje Paweł Pajek – Pajdo. Zwłoki zapraszają do wspólnego przeżywania swojej muzy.

https://www.facebook.com/zwlokipunk

 

PLEBANIA / Punk, Reggae, Indian Music

Pięć albumów, kilkanaście lat walki z wszelkimi objawami nietolerancji, kilkaset zagranych koncertów i megatony wygenerowanej energii to dotychczasowy dorobek Plebanii. Do twórczości zespołu przylgnęło jakiś czas temu określenie „punk reggae indian music” i z tej formułki członkowie Plebanii, pytani o uprawianą przez siebie dziedzinę, chętnie korzystają. Plebania to czterech muzyków: Młody – śpiew, harmonijka, Wiele Wiatrów – bas /śpiew, Martinez – gitara/ śpiew, Nizioł – bębny. Zespół przechowuje w swym archiwum płyty wydane przez firmę Pasażer („Khataringa” – 1998, „Randalena” – 2002, „Na północ” – 2007), kilkanaście albumów kompilacyjnych oraz wspomnienia z koncertów w całym kraju i poza jego granicami.. Wśród tych godnych przypomnienia kapela wymienia zarówno udział w dużych imprezach (Przystanek Woodstock, Bielawa Reggae Festiwal, Winter Reggae, Festiwal Nie Zabijaj, Krotoszyn Folk Fest, Regae Nad Wartą, Zgrzytowisko, Rock Na Bagnie …) jak i koncerty w małych klubach będące żywiołem zespołu. Również spora ilość występów na imprezach o charakterze charytatywnym to znaczny dział w historii Plebanii. Choć zespół używa niezrozumiałego przy pierwszym kontakcie języka, przekaz zawarty w pieśniach Plebanii jest przejrzysty: mitakuye oyasin, co po lakocku oznacza: wszyscy jesteśmy krewnymi. W tym duchu powstać ma także kolejna płyta, nad którą kapela pracuje. Członkowie Plebanii czują się równie dobrze na koncertach zdominowanych zarówno przez punkową publiczność, jak i tę skłaniającą się raczej ku reggae, czy muzyce folkowej, uważając, że żadna naszywka nie pokaże tego, co nosi się w sercu…

https://www.facebook.com/PLEBANIA-154177228081401

 

PODESZFA / Punk, Rock, Ska

Zespół Podeszfa został założony wczesną wiosną roku pańskiego 2008 w Gdańsku, przez „młodych”, może nie ambitnych, lecz ubóstwiających środki nawadniające oraz inne różne dziwne używki, szczepionych przeciwko wściekliźnie, ludzi. Rzępolą to co potrafią, czyli energicznego punk rocka z elementami ska oraz alternatywy, a teksty, które płodzą, są dla osób o mocnych nerwach! Skoczne i energetyczne kawałki z zadziornym wokalem łatwo wpadają w ucho, a czad płynący ze sceny działa na publikę co nierzadko skutkuje niezłą rozpierduchą w pogo pod sceną. Cały czas dążą do doskonałości, nieustannie poszukując chmielowej nuty.

https://www.facebook.com/podeszfa/

 

BILETY: 18 zł (przedsprzedaż i zakup online) / 23 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (sprzedaż biletów wyłącznie podczas trwania koncertów przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Wójta Radtkego 47A, Gdynia, pn.-pt.: godz. 10:00-18:00; sb.: godz. 10:00-14:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-16:00)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.