X-MASS NOIZE NIGHT |

Chainsaw

Jeden z niewielu zespołów na polskiej scenie, który już od ponad 10 lat w ciekawy sposób łączy muzyczne gatunki. Kiedyś przyklejono mu łatkę „polskiego Iron Maiden”. Bydgoszczanie jednak z płyty na płytę udowadniają, że nie lubią być szufladkowani, że znakomicie łączą klasyczny melodyjny heavy z amerykańskim thrashem, a i progresywne patenty nie są im obce. Chainsaw ma w swym dorobku cztery albumy, z czego ostatni to płyta akustyczna „Acoustic Strings Quartet”, zrealizowana wraz z kwartetem smyczkowym, chórem, akordeonem czy tak znakomitym gościem jak Grzesiek Kupczyk. Grupa zagrała ponad 200 koncertów w Polsce, Czechach, na Słowacji, a ostatni sukces to 2. miejsce w światowym finale Wacken Metal Battle w Niemczech w sierpniu tego roku. Chainsaw miał przyjemność występować z takimi zespołami jak: Classic Whitesnake, Gamma Ray, Grave Digger, Vader, Behemoth czy podczas wspólnej trasy z Paulem Di’Anno. Energia, chwytliwe, wręcz hiciarskie melodie, zróżnicowane wokale i wokalizy Maxxa, walcowate riffy, miażdżąca sekcja rytmiczna i show to jest to, na co zespół stawia w chwili obecnej!

Blindead

Bez wątpienia najlepszy doom metalowy zespół z Polski i jeden z najbardziej rokujących, jeżeli chodzi o polskie mocne brzmienia. Powstał w 1999 roku w Gdyni. Grał wspólne trasy z Antigamą i Nyią oraz supportował już takie gwiazdy jak: Neurosis, A Storm of Light, Cult of Luna czy niemiecki The Ocean. Biorąc pod uwagę niesamowity wzrost popularności zespołu, jego dojrzałość twórczą oraz mnóstwo pozytywnych recenzji – zarówno w Polsce, jak i zagranicą, Blindead ma szansę na stałe uplasować się w czołówce gatunku.

 

Faust Again

Grupa powstała w 1999 roku w Grudziądzu. Na swój debiut – płytę „Seizing Our Souls”, wydaną nakładem niemieckiej wytwórni Circulation Records, zespół pracował niemal cztery lata. Sukces płyty na krajowym, jak i zagranicznym rynku, został przypieczętowany wieloma koncertami, m. in. u boku takich tuzów sceny metal/hardcore jak: Darkest Hour, Zao, Born From Pain, Unearth, Cataract, Maroon, Fear My Thoughts, Neaera, Deadlock czy Sunrise. Rok 2005 był również bardzo pracowity dla Faust Again. Grupa została zaproszona na prestiżowy festiwal Pressure Fest, gdzie spotkała się na jednej scenie m. in. z Hatebreed, Bleeding Through, Sick of It All czy Napalm Death. Podczas letniej trasy zespół wystąpił na dwóch festiwalach: Fluff Fest w Czechach oraz Burning Season Festival w Austrii, gdzie zdobył serca fanów hardcore i metalu z całego kontynentu. W lutym 2006 roku świętował premierę swojego drugiego materiału pt. „Hope Against Hope” (Circulation Records), zarejestrowanego w Niemieckim studio Rape Of Harmonies pod okiem Patricka W. Engla. Koncerty Faust Again przyciągają fanów niemal każdego rodzaju ciężkiej muzyki, bowiem zespół znany jest jako swoisty fenomen sceniczny, o którym nie sposób zapomnieć. Dowodem na to jest rozpoczęta w 2007 roku współpraca z niemiecką agencją bookingową – Go Down Believing, która reprezentuje takich artystów jak m.in. Mnemic, Hatesphere, Pro Pain, Ektomorf i Illdisposed. Jeszcze w 2007 roku grupa odwiedziła po raz pierwszy Rosję i Białoruś. Wynikiem tych koncertów było podpisanie kontraktu z rosyjską wytwórnią IML, która wznowiła drugi album FA i zajęła się jego dystrybucją na rynku wschodnim. Kolejny rok zespół poświęcił koncertom w Polsce, w Czechach oraz po raz pierwszy na Litwie, Łotwie i Estonii. Warto odnotować, że w listopadzie 2008 roku Faust Again wystąpiło w warszawskim klubie Stodoła u boku legendy nowojorskiego hardcore’u – zespołu Biohazard. Nowa płyta Faust Again ukaże się na początku 2009 roku nakładem niemieckiej wytworni Bastardized Records.

 

Progma-C

Powstały w 2002 roku trójmiejski zespół muzyczny to twór łączący w spójną całość elementy metalu, progresji oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej. Wielowarstwowa faktura dźwięku, ciężar, ambientowe pasaże, charakterystyczny głos wokalisty oraz wszechobecny trans to główne cechy jego kompozycji. W twórczości Proghma-C można doszukać się wpływów takich grup jak Tool, Meshuggah, King Crimson, Porcupine Tree czy Massive Attack.

 

The Gars

Trójmiejska ekipa muzyczno-towarzyska. Oprócz inspirowania się tajnikami produkcji domowego wina, tworzy dźwięki z szeroko rozumianego noise’u. Transowa sekcja i jazgotliwa gitara oraz pełne emocji krzyki tworzą minimalistyczny kolektyw. Słychać tu wpływy stoner-rocka, noise’u, sceny hc/punk/screamo, jak i echa trójmiejskiego alternatywnego brzmienia. Coś dla otwartych umysłów.