Trójmiasto Dla Tybetu |

Cykl wydarzeń poświęconych historii, kulturze i bohaterom tybetańskim w 51. rocznicę powstania narodowego w Tybecie organizuje grupa inicjatywna „Trójmiasto Dla Tybetu”. W dniach 10-11 marca odbywać się będą m.in. koncerty, spotkania z podróżnikami oraz pokazy filmów. W ramach programu organizatorzy przypomną mieszkańcom Trójmiasta o sprawach ginącej kultury, łamaniu praw człowieka w Tybecie oraz zaprezentują sytuację i działalność Tybetańczyków na uchodźstwie. Celem działań grupy jest także ukazanie konkretnych sposobów pomocy Tybetańczykom.

„Trójmiasto dla Tybetu” zainauguruje tegoroczne wydarzenia w środę tradycyjnym już happeningiem pod Konsulatem Chińskim we Wrzeszczu. Kolejna część cyklu odbędzie się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. W programie znajdują się „Opowieści o Tybecie”, podczas których podróżnicy podzielą się opowieściami o swoich podróżach po Tybecie, Chinach i Indiach. Wyświetlone zostaną również dwa filmy dokumentalne: „Skradzione dziecko Tybetu” i „Przełamując mur cenzury”.

W czwartek odbędą się koncerty pod wspólną nazwą „Tybetańskim Bohaterom”. W gdyńskim klubie „Ucho” zagrają m.in. Zdrowia, Szczęścia, Pomarańczy, eM oraz Radio Bagdad. W trakcie koncertu zakupić będzie można cegiełki, z których dochód przeznaczony zostanie na organizacje pro-tybetańskie.

Wydarzeniom towarzyszyć będą, tak jak w ubiegłym roku, akcja pisania listów Amnesty International, księga pamiątkowa, a także „Książka dla Tybetu”,  czyli zaangażowanie trójmiejskich księgarni i bibliotek w szczerzenie literatury poświęconej Tybetowi.

W akcję włączyło się wielu artystów, ludzi nauki oraz instytucji pozarządowych. Działania, skupione wokół rocznicy mają charakter apolityczny, dotykają jedynie merytorycznych aspektów sprawy tybetańskiej. Tegoroczne działania to druga akcja grupy „Trómiasto Dla Tybetu”. W 2009 roku w wydarzenia zaangażowali się m.in. Tymon Tymański Band i Maszyna do Mięsa.

10. marca 1959 roku odbyło się powstanie niepodległościowe w Lhasie, stolicy Tybetu. Szacuje się, że podczas niego z rąk armii Chińskiej Republiki Ludowej zginęło kilkadziesiąt tysięcy Tybetańczyków. Wskutek tych i późniejszych wydarzeń Tybet wcielony został przez Chiny do własnego terytorium. Dzień ten symbolicznie uznawany jest za Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego, w trakcie którego w wielu miastach na świecie odbywają się liczne manifestacje.

PROGRAM:

10.03.2010 – ŚRODA

16:00 – Happening pod Konsulatem ChRL

Al. Grunwaldzka 1, Gdańsk

 

18:30 – Opowieści o Tybecie:

- relacje podróżników prosto z Chin, Tybetu i Dharmsali (Indie)

- pokaz filmów: „Skradzione dziecko Tybetu”, „Przełamując mur cenzury”

- pisanie listów w obronie praw człowieka organizowane przez Amnesty International

sala 2.61, Wydział Historyczny UG, Wita Stwosza 55, Gdańsk

 

11.03.2010 – CZWARTEK

Koncert „Tybetańskim Bohaterom”

Dla Tybetu zagrają: The Most Ugly Faces, Zdrowia Szczęścia Pomarańczy, eM, DrewnoFromLas, Radio Bagdad, Maszyna do Mięsa

Klub Muzyczny Ucho w Gdyni, ul. Św. Piotra 2

start: 19:00

wstęp: 15 zł (dochód w całości przeznaczony na Fundację Nyatri oraz Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń)