SaxClub Ucho w CYGANERII: Kolędy jazzowe – Stańko, Bukowski, Lemańczyk |

Podczas koncertu będzie można usłyszeć „Jezus Malusieńki”, „Mizerną cichą”, „Gdy się Chrystus rodzi” oraz inne znane, obdarzone często prostą i piękną melodią, a także wzbogacone interesującą harmonią i rytmiką kolędy. Artyści proponują nowe, świeże spojrzenie na te utwory. Nastrojowe brzmienie wibrafonu Dominika Bukowskiego w połączeniu z oryginalną barwą głosu Krystyny Stańko, podparte pełnym, mocnym kontrabasem Piotra Lemańczyka stworzą niezapomnianą atmosferę.

Wystąpią:

Krystyna Stańko – śpiew, gitara
Dominik Bukowski – wibrafon
Piotr Lemańczyk – kontrabas

Krystyna Stańko

Absolwentka Jazzu i Wydziału Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracowała z krakowską formacją jazzową Dekiel. W takcie studiów założyła własny zespół złożony z samych kobiet – For Dee, którego była gitarzystką i wokalistką, a także autorką muzyki i tekstów. Formacja została później przekształcona w duet oraz z powodzeniem koncertowała. Później Krystyna Stańko wraz z Olem Walickim i Maciejem Grzywaczem stworzyła grupę jazzową, stawiającą sobie za główny cel granie własnej oryginalnej muzyki. Jej płytę „Do dziesięciu” nominowano do nagrody Frydryk, podobnie zresztą jak kolejny krążek – „Tryby”. Od 2004 roku artystka występuje też z innymi muzykami w trio, kwartecie czy kwintecie (m.in. Piotr Lemańczyk, Jacek Kochan, Dominik Bukowski, Przemysław Raminiak, Adam Wendt). Zajmuje się również tworzeniem i nagrywaniem utworów autorskich, które maja charakterystyczne lekko jazzowe, a czasem bluesowe zabarwienie. Ponadto wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Dominik Bukowski

Wibrafonista jazzowy i kompozytor. Urodził się w 1977 roku w Gdańsku. Ukończył Liceum Muzyczne w Elblągu, a następnie zaczął studia w gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale instrumentalnym. W końcu przeniósł się na wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, zaś w 2002 roku został jej absolwentem. Jego płyta „Projektor” znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2005 roku według miesięcznika „Jazz Forum”. Gra i nagrywa z takimi muzykami jak Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Emil Kowalski, Piotr Wojtasik, Przemysław Dyakowski, Brian Melvin (USA), Mats Eilertsen (Norwegia) i inni.

Piotr Lemańczyk

Kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor, laureat konkursów jazzowych. Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych, a także jedynym Europejczykiem w amerykańskim zespole Beatlejazz. Wielokrotnie współpracował z gwiazdami jazzu poza Polską – takimi jak Dave Kikoski (USA), Brian Melvin (USA), Tyler Horny (Kanada).

WSTĘP WOLNY!