Illinois Jacquet in Memoriam |

Akcja Anima i Klub Ucho serdecznie zapraszają nas koncert charytatywny w ramach akcji „Głosy dla hospicjum”, organizowany na rzecz „Bursztynowej Przystani” w Gdyni, która jest drugim domem dla nieuleczalnie chorych małych pacjentów.

Wydarzenie będzie promowało płytę „Illinois Jacquet in Memoriam”, nagraną w Klubie Ucho oraz w katowickiej NOSPR w latach 2015-2016. Dziewięciu tenorzystów, reprezentujących trzy, a może nawet cztery, pokolenia polskich jazzmanów, oddało hołd jednemu z wielkich saksofonistów amerykańskich – Illinois Jacquetowi.

Muzyk, który w roku 1942, mając zaledwie 19 lat, zabłysnął solówką w utworze „Flying Home”, nagranym z orkiestrą Lionela Hamptona, swoim rodzajem ekspresji i brzmieniem zbudował pomost pomiędzy klasyką stylu swing a rhythm and bluesem. W historii jazzu znaleźć można kilkanaście tzw. „idealnych chorusów”, czyli solówek, których lepsze wersje trudno sobie wyobrazić. Właśnie dlatego solówkę Jacqueta z „Flying Home” odgrywali tak wybitni tenorzyści, jak Dexter Gordon czy Arnett Cobb (którzy później zastąpili Jacqueta po jego odejściu z big-bandu Hamptona).

Illinois Jacquet w ciągu kilkudziesięciu lat kariery grywał z największymi sławami swingu, m.in. z orkiestrami Caba Callowaya czy Counta Basiego, zaś od lat 80. XX wieku prowadził własny big-band, koncertując głównie w Europie. Któregoś dnia kwintet Jacqueta grał koncert w Waszyngtonie, a tam w klubie Blues Alley słynny saksofonista wypatrzył młodego perkusistę – Erica Allena (mieszkającego obecnie w Gdyni). Jacquet zaprosił go do Illinois Jacquet Quintet, a następnie – do swojego big-bandu. Dzięki temu Eric Allen miał okazję, wieczór po wieczorze, słuchać niezapomnianej solówki we „Flying Home”, jak i dziesiątek swingowych standardów, którym zapewniał, jako perkusista, swingowy „drive”.

Eric Allen chciałby uhonorować mistrza, z którym przez lata występował. Przemek Dyakowski chciałby przy okazji wspomnieć tradycję „pojedynków” między orkiestrami i instrumentalistami, w ramach których na jednej scenie „walczyło” o uznanie słuchaczy np. pięciu słynnych tenorzystów, takich jak Illinois Jacquet, Dexter Gordon, Arnett Cobb, Buddy Tate i Budd Johnson. Tak zrodził się projekt „Tribute to Illinois Jacquet” zrealizowany w 2016 roku na scenie gdyńskiego Klubu Ucho, przypomniany w ramach festiwalu „Sopot Molo Jazz Festival” I odtworzony w znakomitej akustycznie sali śląskiego NOSPR.

W realizacji płyty „Illinois Jacquet in Memoriam” wzięło udział dziewięciu tenorzystów. W większości utworów towarzyszy im sekcja rytmiczna – zarówno z udziałem pomysłodawcy projektu – Erica Allena, jak grającego na organach Hammonda Wojciecha Karolaka, bez którego „totalnej identyfikacji” z idiomem stylu swing i mainstreamu całe przedsięwzięcie nie miałoby tej niezwykłej charyzmy, jaką jest naznaczone.

Podczas koncertu w Klubie Ucho wystąpią:

ERIC ALLEN
WOJCIECH KAROLAK
JAN „PTASZYN” WRÓBLEWSKI
MACIEJ SIKAŁA
PIOTR CHĘCKI
MICHAŁ CIESIELSKI
PRZEMEK DYAKOWSKI
TOMASZ GRZEGORSKI
MACIEJ GRZYWACZ
JAKUB HAJDUN
DARIUSZ HERBASZ
MARCIN JANEK
JANUSZ MACKIEWICZ
TOMASZ SOWIŃSKI
WOJCIECH STARONIEWICZ
MARCIN WĄDOŁOWSKI
IREK WOJTCZAK
MICHAŁ ZIENKOWSKI

Koncert na rzecz Bursztynowej Przystani – Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni

Organizatorzy: Akcja Anima, Klub Ucho
Patronat medialny: trójmiasto.pl, Radio Gdańsk
Partnerzy: Hotel Mercure, Contrast, Neolight

 

Bilety: 120 zł
Dostępne w Salonie Muzycznym Puls - ul. Wójta Radtkego 47a, Gdynia