XXV Tradycyjne Zaduszki Jazzowe |

Zaduszki Jazzowe to piękny zwyczaj i niezwykła inicjatywa, w której co roku bierze udział kilkunastu artystów, należących do czołówki polskiego jazzu i bluesa. Wydarzenie – od 25 lat obecne w kalendarzu koncertowym Gdyni, obchodzi właśnie swój wyjątkowy jubileusz!

W listopadzie mieszkańcy miasta wypełniają po brzegi nawę kościoła, aby – pogrążając się w zadumie, posłuchać utworów wybitnych muzyków. Ci ostatni swoim występem upamiętniają zmarłych już kolegów, a także mistrzów różnych gatunków muzycznych – jazzu, bluesa, rocka i wielu innych.

Zaduszki Jazzowe – jako tradycja, zapoczątkowane zostały w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Wówczas jazz, uznany za muzykę wrogą ideologicznie, był zakazany. Artyści zbierali się zatem w prywatnych mieszkaniach, grając tylko dla wtajemniczonych. Takie spotkania miały miejsce w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży jazz wyszedł z okresu katakumbowego i odtąd Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie już w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszej grupie odbiorców.

Zaduszki Jazzowe – organizowane od ćwierćwiecza w Gdyni za sprawą inicjatywy Przemka Dyakowskiego – wybitnego saksofonisty, za każdym razem stanowią niezwykłe przeżycie. Przyciągają międzypokoleniowe grono słuchaczy, którzy upamiętniają ten niezwykły dzień, przynosząc ze sobą światełka.

Już 2 listopada (czw.) o godz. 20:00 zapraszamy do Kościoła oo. Franciszkanów na jubileuszowe XXV Tradycyjne Zaduszki Jazzowe. Po raz dwudziesty piąty nawę kościoła wypełnią dźwięki muzyki.

Uczcijmy ten dzień i tę inicjatywę wspólnie!

Prowadzenie:
Joanna Knitter
Leszek Dranicki

Wystąpią:
Agnieszka Brenzak-Guz
Aleksandra Mońko Allen
Krzysztof Duda
Piotr Guz
Kuba Hajdun
Darek Herbasz
Artur Jurek
Janusz Macek Mackiewicz
Piotr Mania
Arek Mazur
Piotr Nadolski
Jacek Siciarek
Wojtek Staroniewicz
Roman Ślefarski
Tomasz Więcek
Adam Żuchowski
Przemek Dyakowski

XXV Zaduszki Jazzowe
2.11.2023, godz. 20:00
Kościół oo. Franciszkanów
ul. Kornela Ujejskiego 40, Gdynia

Wstęp wolny > przynieście światełka

Organizatorzy:
Miasto Gdynia | Port Gdynia | Anima | Klub Ucho