RZECZPOSPOLITA PRZYJACIÓŁ – koncert charytatywny |

„Rzeczpospolita Przyjaciół”, czyli

Pamiętajmy o Polskich Grudniach,

Pamiętajmy o Przyjaźni i Solidarności,

Pamiętajmy o Zbyszku…

Zapraszamy wszystkich, którzy aprobują ideę i odczuwają sens pomocy Człowiekowi w potrzebie do Klubu Muzycznego UCHO w Gdyni w dniu 13 grudnia 2010 roku o godz. 18.00.

Motto:

„W etyce braterstwa jest tylko jeden dogmat – bezwzględne poszanowanie człowieka i jedna zasada pojmowania życia – jako interesu wspólnoty, w której jednostka odnajduje prawdziwy sens istnienia i prawdziwe szczęście.”

Edward Abramowski

„Życie jest darem od nielicznych dla wielu, od tych, którzy widzą i mają, dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają.”

Amadeo Modighliani

„Jesteśmy ariergardą Narodowej Kultury i pilnujemy, aby nikt nie zerżnął jej dupy.”

Zbigniew Sajnóg

Zbyszek Sajnóg, zwany Mesjago, to guru i główny teoretyk formacji TOTART, powstałej w kwietniu 1996 roku. Autor licznych manifestów. Piętnował w nich zgniliznę moralną cywilizacji, która wyprodukowała Aushwitz i Kołymę. Poeta, autor własnej koncepcji sonetów. Także literat, współautor z Tymonem Tymańskim, książki „Chłopi III”. I twórca telewizyjny, współautor programu artystycznego „Dzyndzy-Lyndzy”. Jednak zaistniał szumnie jako skandalista, autor wiersza „Flupy z pizdy”, opublikowanego w Brulionie w 1991 roku przez Roberta Tekielego. Zawsze odbierany przez otoczenie, jako człowiek miły, pomysłowy i spokojny, wielce uczynny dla znajomych i nieznajomych. Przez jego mieszkanie przewinęło się małe miasteczko pogubionego i twórczego narodu artystycznego, wszelkiej maści szalonych poetonów i performerów, jak i „przetrąconych kotków”, nieudaczników, także kolegów z RSA czy WiP. TOTART to On, Mesjago, i jego mieszkanie, małe, ale wielkie, jak ocean wyobraźni… I tu nawiedził go czarny kruk szaleństwa i nakazał udać się pod dewocyjne skrzydła Kacmajora w Majdanie Kozłowieckim. Tam oddał bez walki 10 lat swego życia, jak jagnię wilkowi. Wrócił cichy i pokornego serca. Bada Pismo, aby odkryć szept ust Boga w czarnym, chaotycznym biegu liter przez przez białą Syberię kart Księgi. Składa swój los, jak namiot podczas wichury na Dachu Świata, jak na zboczu spadającym za widnokres życia. Jest sam. Jest tak odległy światu i tak bezradny, że podając mu talerz zupy, na powrót przywołujesz Go do rzeczywistości, zachęcasz do życia. Nie zaniechaj tego, Siostro i Bracie Bezimienni…

Antoni Kozłowski

Wszelka władza, świecka i kościelna, niszczy ludzką solidarność. Dzieli i rządzi. Robi to poprzez lansowanie tezy o przynależności do „jedynej drużyny wyznawców” lub „narodu wybranego”, a także pogardy dla innych, obcych, dziwnych i nieznanych. Tak pryska więź Rodziny Człowieczej… Naszym zadaniem jest odbudowa tej szlachetnej i mądrej struktury, budowa „Rzeczpospolitej Przyjaciół” na dzień, na rok, na zawsze, w zależności od naszych zdolności i zapału. Prośba o pomoc Zbyszkowi nie wymaga heroizmu, poświęcenia,odejmowania od ust, umartwienia czy drogi krzyżowej. To tylko kupno biletu jemu dedykowane, a potem radosna zabawa. Wymaga, więc tylko trochę poczucia solidarności z bliźnim i świadomości, że dziś on, jutro, każdy z nas, a więc koło fortuny kręci się ślepo, a my możemy nasypać piasku w jego szprychy i spowolnić okrucieństwo wyroków losu. Od faktu poczucia przynależności do Rodziny Człowieczej zależy nasze poczucia siły i sensu życia, nasze widzenie samotnego cierpienia i nasza szlachetna reakcja na te zjawiska, niedostrzegane przez całe rzesze wytresowanych w sztucznej potrzebie konsumowania „egołów”, pielgrzymów współczesnych „świątyń materii”… Tylko nasza wola i świadomość może odwrócić okrutny bieg zjawisk tego świata, zbudować Rzeczpospolitą Przyjaciół…

Antoni Kozłowski

Wykonawcy wedle kolejności występu estradowego:

1. Tolek Filipkowski – 18.10

2. Tomek Olszewski

3. Tomek Lipa Lipnicki

4. Tymon Tymański

5. Rodrigez i Przyjaciele

6. Dorota Szczepańska – 20.00

7. Czachu

8. Wojtek Mazolewski

9. Manakel

10. Łyczacza

11. Mechanism

12. Grupa Bez Jacka – 22.15

13. Rogulus X Szwelas und Goss

14. Laboratorium Oniryczne DuoDeNum

15. Karol Schwarz All Stars – 23.15.

Koncert charytatywny dedykowany Zbyszkowi Sajnógowi, ale odwołujący się do uniwersalnych idei ludzkich, jest imprezą nonprofitową, edukacyjną i rozrywkową.

Bilety-cegiełki w cenie 15 zł (piętnastu złotych) do nabycia przed koncertem w Klubie.

Prowadzenie koncertu: Tomek Olszewski i Antoni Kozłowski

Podczas koncertu przeprowadzone będą aukcje książek i dzieł sztuki, a więc chętni zabierają gotówkę na realizację transakcji nabywczych. Ceny obiektów aukcyjnych atrakcyjne! Jeśli ktoś nie jest zainteresowany koncertem, a ideą wsparcia dla Zbyszka, proszony jest o wpałacenie pieniędzy na konto Fundacji „Transgressive Art” z dopiskiem „pomoc dla Zbyszka” na ALIOR BANK nr. 62 2490 0005 0000 4500 8907 5720. Dziękujemy!