Złota Karrota: ŻYWIOŁAK |

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 roku – początkowo jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego – grającego wcześniej m.in. w zespołach ich troLe czy Kapela ze Wsi Warszawa, oraz Roberta Wasilewskiego – współzałożyciela i gitarzysty grupy Open Folk. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tej dwójki, do której stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z formacji Goście z Nizin i Izabela Byra z Detonacji (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych – Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka).

Za debiut Żywiołaka można przyjąć występ w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna pod koniec 2005 roku. Już dzień później zespół wziął udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym to został bardzo gorąco przyjęty i zdobył Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później grupa otrzymała Grand Prix – Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej – „Nowa Tradycja” w Warszawie.

W połowie 2013 Żywiołak zawiesił działalność. Do życia powrócił na początku tego roku. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład ma muzycznie zmierzać w stronę dokonań zespołu znanych z płyt „Muzyka psychodelicznej Świtezianki” oraz „Nowa Ex-Tradycja”.

Aktualny skład zespołu:

Robert Jaworski
Michał Stawarz
Kamil Strzyżewski
Patrycja Zisch
Olga Rembowska

Kolejna płyta pt. „Obyczaje śmiertelne”, nad którą pracują muzycy, poprzedzona zostanie Epką „Muzyka Psychoaktywnego Stolema”. Materiał z obu krążków oparty będzie w dziewięćdziesięciu procentach na materiale etnograficznym Pomorza. Przypadkowo i nieprzypadkowo idea ta wpisuje się idealnie w „Rok Kolbergowski”. Większość muzycznych inspiracji pochodzić będzie właśnie z jego tomu „Pomorze” , studiowanego przez Jaworskiego „niczym Biblia”. Przeżytki zwyczajów przedchrześcijańskich na Pomorzu zachowały się o wiele mocniej, niż w innych częściach kraju. Ma to związek z ciągłymi podbojami i zmianami granic Pomorza i idącymi za tym, częstymi „zmianami orientacji wyznaniowych” jego mieszkańców. Na tym gruncie zwyczaje przedchrześcijańskie dotrwały jeszcze nawet do lat 60. A jeszcze dziś w powiecie żarnowieckim starzy ludzie witają serdecznym pozdrowieniem wstające słońce. Chyba nie bez kozery kartografowie do XVIII wieku. używali określenia Vandalia (kraj Wendów) w odniesieniu do opisywanych części Pomorza. „Tego nie dało rady odpuścić”.

 

BILETY: 20 zł (przedsprzedaż) / 23 zł (sieć Eventim) / 27 zł (w dniu koncertu)

Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 11:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-18:00), Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony; cena w sieci – 23 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.

Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zamykamy o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiamy dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.